BALIKESİR-SAVAŞTEPE BİGADİÇ NEOJEN ALANLARI REZİSTİVİTE ETÜDÜ

BALIKESİR-SAVAŞTEPE BİGADİÇ NEOJEN ALANLARI REZİSTİVİTE ETÜDÜ

Ürün Kodu: DR09253
KDV Dahil: 155,48TL
Miktar:  

ÖZET
    
Türkiye Rejyonal Jeoelektrik Haritalar Projesi'nin IV/08.0.02.03.01 ve IV/08.0.02.03.02 numaralı çalışma alanlarındaki 2.900 km2'lik açık ve volkaniklerle örtülü Neojen Alanları'ndaki örtü kalınlığını, Neojen Öncesi Taban Topografyası'nı, jeoelektrik yöntemler ile ayrılabilen Neojen Birimleri'nin belirlenmesi, Neojen Serileri ile Neojen Öncesi Temel Birimleri'nin gerçek rezistivitelerini saptamak amacıyla 1988 yılında yedi aylık arazi çalışması yapılmıştır. MTA DR model cihazların kullanıldığı arazi uygulamalarında Schlumberger Elektrot Dizilimi kullanılan on profilde 300 adet Düşey Elektrik Sondaj (DES) ölçüsü alınmıştır.
        Ekonomik değeri yüksek maddelerin çokluğu ve Tersiyer Volkanizması'nın çok etkili olduğu çalışma alanında bir çok araştırmacı değişik amaçlarla etüt yapmıştır. Söz konusu bölgedeki stratigrafik yapı Tersiyer Öncesi Temel Birimleri ve Tersiyer Birimleri olmak üzere iki bölümde incelenmiştir.
        Yapılan jeoelektrik çalışma sonucunda Tersiyer Öncesi Temel Topografyası ve Tersiyer Birimleri'nin farklı rezistiviteli seviyeleri saptanmıştır. Bu sonuçlar, hazırlanan ve rapor ekinde verilen 10 adet profildeki eşgörünür rezistivite ve elektrik yapı kesitlerinde görülmektedir.
        Elektrik yapı ile jeolojik yapının böylesine uyumlu görülmesi sonucunda ekonomik amaçlı yapılacak araştırmalarda jeoelektrik yöntemlerin kullanılmasının yararlı olacağı önerilmiştir.

Rapor Özellikleri
Rapor No 9253
Rapor Adı BALIKESİR-SAVAŞTEPE BİGADİÇ NEOJEN ALANLARI REZİSTİVİTE ETÜDÜ
Konu REZİSTİVİTE ETÜDÜ
Yer - Konum BALIKESİR SAVAŞTEPE-BİGADİÇ
Dil TÜRKÇE
Yayın Tarihi 01.09.1991
Hazırlayan Birim JEOFİZİK ETÜTLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
Yazarlar SAVCI SÜLÜN
© Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma Dairesi Başkanlığı
Bilgi İşlem Koordinatörlüğü
2014